УКРАЇНО-СЕРБСЬКИЙ БІЗНЕС-ФОРУМ ЗІБРАВ РЕКОРДНУ КІЛЬКІСТЬ КОМПАНІЙ

16 сербських компаній приїхали в Україну, аби знайти бізнес-партнерів на україно-сербському бізнес-форумі, організованому ТПП України. З української сторони участь у заході взяли 90 компаній. Форум передусім зацікавив бізнесменів, які працюють у металургійній, судно- та машинобудівній, будівельній галузях, IT-компаніях, мережі супермаркетів.

 

Нині у Сербії зареєстровано 150 українських компаній. Мета форуму - не лише збільшення товарообігу, але й урізноманітнення сфер двосторонньої взаємодії підприємців і вивчення можливостей переходу від простого товарообміну до налагодження коопераційних зв'язків, організації спільних виробництв із можливим виходом на ринки третіх країн, розширення інвестиційної співпраці.

«Україна надає вагомого значення розвитку торговельно-економічних відносин із Республікою Сербія, яка для нас є ключовою країною на Балканах. Сербія вже отримала статус кандидата на членство в ЄС, відкрила перші переговорні глави і фактично на років 5 випереджає в цьому питанні Україну. Зважаючи на це, розвивати бізнес із Сербією вигідно, адже ми орієнтуємося на однакові стандарти ЄС, сертифікати якості, фітосанітарні й інші вимоги», - сказав, відкриваючи форум, президент ТПП України Геннадій Чижиков.

Серед компанiй, налаштованих на встановлення зв'язків із українськими бізнесменами, - Resor (виробництво комунальної техніки), Vojvodina Metal Cluster - VMC (об'єднує 130 фірм у сфері металопродукції), Bransys (інформаційні технології), Metalac Ostojić (обладнання для АПК), MR group (послуги з ремонту моторів та іншого обладнання), Vojvodina ICT Cluster (об'єднання ІТ-компаній), Dim Trade (виробництво сантехніки, обладнання для ванних кімнат), Roming networks (телекомунікації), Elektromontaza Kraljevo (електроенергетика), Termo vent Kladovo (виробництво систем кондиціювання та вентиляції) тощо.

«Ми щодня працюємо над покращенням економічної співпраці України та Сербії, у фокусі уваги - допомога у налагодженні контактів між підприємцями обох країн. Ми шукаємо нові можливості для більш тісного співробітництва з окремих питань, у тому числі у сфері вищої освіти, МСП», - підкреслив представник ТПП України в Сербії Володимир Рібіч.

Нині майже 75% українського експорту у Сербію становлять залізна руда та чорні метали. Рівень товарообігу між нашими країнами може зрости завдяки пошуку нових форм взаємодії, покращенню умов для здійснення підприємницької діяльності, реалізації заходів із підтримки середнього та малого бізнесу.

Напрями, в яких могли б співпрацювати Україна та Сербія, стосуються як великого, так і малого та середнього бізнесу. Якщо говорити про великий, то українським бізнесменам було б цікаво дізнатися, що у Сербії відкривається багато тендерних процедур на реалізацію масштабних інфраструктурних проектів. У першу чергу, це стосується інвестицій і кредитів від Європейського інвестиційного банку, ЄБРР, Світового банку, а також із Китаю, Азербайджану, Німеччини, Італії. Йдеться про будівництво залізниць і газопроводів, реконструкцію автомобільних магістралей і модернізацію теплоелектростанцій. Що ж до МСП, то це, передусім, співпраця у харчовій промисловості. Сьогодні у Сербії можна придбати українську гречку, просо та льон, але централізованого постачання української продукції досі немає. Ринок продуктового рітейлу у Сербії монополізований іншим інвестором, але попит існує. Також це може бути партнерство у сфері органічного сільського господарства, створення банку насіння.

Потенціал двосторонньої співпраці в інвестиційній сфері практично не реалізований, про що свідчить незначний обсяг прямих інвестицій із Сербії в економіку України - лише 32 мільйони доларів США. Найбільшими інвесторами є сербські компанії «МК Груп» і «Таркетт». Інвестиції в основному спрямовані в сільське господарство та промисловість.

«Ми вважаємо, що український ринок надзвичайно вимогливий, але несе безліч можливостей і невиправдано лишається без уваги сербських підприємців. Етнічна, мовна й історична близькість створюють оптимальну базу для співпраці. Її активізації посприяє й повернення Air Serbia на український ринок - уже з квітня 2017 року поновлять прямий рейс Київ-Бєлград, що виконуватиметься 4 рази на тиждень», - сказав посол Республіки Сербія в Україні Раде Булатович.

На форумі ТПП України та Vojvodina Metal Cluster (VMC) підписали меморандум про співпрацю як на міжнародному, так і національному рівні. Вони визначать можливості для спільної розробки та реалізації проектів у рамках фінансованих ЄС програм. ТПП України та VMC співпрацюватимуть для здійснення спільних заходів, спрямованих на встановлення контактів між компаніями та науково-дослідними інститутами Сербії й України, а також на передачу знань в області технологій та інновацій. VMC - бізнес-асоціація, що працює над підвищенням конкурентоспроможності металургійного сектора в Воєводині. Вона об'єднує понад 130 членів, МСП і організацій підтримки бізнесу. Члени VMC мають 300+ мільйонів євро річного доходу (з яких 82+ мільйонів євро - на експорт).