Blog

Безпілотні літальні апарати (бпла) як загроза безпеці критичної та військової інфраструктури

Використання безпілотних літальних апаратів знаходить все більше поширення у світі при вирішенні як військових, так і цивільних завдань. Зокрема, за останні десять років безпілотні системи стали звичайними інструментами, що використовуються під час збройних конфліктів. На сьогодні відбувається надзвичайно стрімкий розвиток технологій безпілотної авіації, невпинне наповнення військових підрозділів ударними, розвідувальними, розвідувально-ударними дронами. Інтенсивне використання БПЛА для вирішення різноманітних завдань під час ведення бойових дій, формування нових підходів, способів їхнього використання у озброєному протистоянні низки держав спонукало наукове та експертне співтовариство до здійснення огляду та аналізу тенденцій розвитку і застосування БПЛА в сучасних воєнних конфліктах. За останні декілька років спостерігається достатньо інтенсивне збільшення кількості наукових публікацій стосовно БПЛА. Однак здійснений аналіз вітчизняних та закордонних наукових праць продемонстрував, що, незважаючи на значну увагу вчених та експертів до цієї тематики, проблема використання безпілотних систем військового призначення та визначення їхніх перспектив потребує більш ґрунтовного вивчення. Саме тому важливо оцінити, виокремити тенденції розвитку і застосування БПЛА, зокрема у воєнній сфері.

Все це наочно підкреслює важливість та необхідність дослідження тенденцій розвитку і застосування БПЛА у сучасних воєнних конфліктах, що обумовлено стрімкими змінами у тактиці їх застосування, наявністю великого досвіду застосування БПЛА під час збройного протистояння України та росії. Уже зараз відбувається виділення БПЛА як окремого роду військ у збройних силах. Колишній Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний навіть заявляв з цього приводу, що «використання технологій, зокрема безпілотних систем, у сучасній війні має вирішальне значення».

У книзі “БПЛА як загроза безпеці критичної та військової інфраструктури”, що готується до друку, здійснена спроба проаналізувати історію розвитку БПЛА, напрямків їх подальшого розвитку, історію (досвід) бойового застосування БПЛА у найбільш значних воєнних конфліктах, оскільки завдання протидії безпілотним літальним апаратам є взаємопов’язаним з їх розвитком та вивченням історії їх застосування у ряді військових конфліктів. Аналіз цих питань також дозволяє зрозуміти напрями і способи бойового застосування безпілотних літальних апаратів, оцінити їх ефективність у ході вирішення різних бойових завдань, а також переваги/недоліки та проблеми використання безпілотних літальних апаратів, чинники, що ускладнюють організацію протидії БПЛА.

Без розгляду у книзі не залишились й питання узагальнення світового досвіду правового регулювання секторального (галузевого) охоплення об’єктів критичної інфраструктури, категоризації цих об’єктів, визначення критеріїв віднесення об'єктів інфраструктури до критично важливих об'єктів у провідних країнах світу та в Україні та розкриття загроз об’єктам критичної інфраструктури, пов’язаних з використанням безпілотних літальних апаратів військового призначення.
Енергетична безпека Національна безпека