Огляд засобів протидії та виявлення БПЛА. Можливості протидії БПЛА лазерами замість дорогих протиповітряних систем
Інтенсивний розвиток різноманітних БПЛА та тактики їх застосування вимагає створення сил та засобів, які можуть ефективно протидіяти безпілотній авіації як засобами протиповітряної оборони та радіоелектронної боротьби, так й іншими засобами інженерного маскування. Створення ефективної системи боротьби з БПЛА противника дозволить підвищити результативність зенітного ракетно-артилерійського прикриття військових об’єктів та угруповань військ в цілому. Водночас слід мати на увазі, що на сьогоднішній день жодна держава поки що не спроможна у повному обсязі протистояти спланованим діям безпілотних літальних апаратів.
Основним часом доби, коли «працюють» військові безпілотники, є ранок та вечір. У цей час низько розташоване сонце утворює довгі тіні. Хороша погода, відсутність сильного вітру, туману, невелика хмарність або чисте, безхмарне небо – це сприятливі умови для застосування військових БПЛА. У чистому небі БПЛА дуже важко помітити. На тлі хмар його скритність помітно падає. Як правило, спочатку чути звук роботи безпілотника, а потім його «знаходять» у небі.
У темну пору супротивник застосовує БПЛА, обладнані тепловізійними приладами. У нічний час доби безпілотник, що знімає бойові позиції, ніколи не літає з увімкненим світлом. Найчастіше яскрава точка в небі є супутником, і намагатися збити його безглуздо. Іноді застосовується інша тактика: літаюча група безпілотників, серед яких один йде зі світлом, привертаючи увагу і провокуючи обстріл з позицій, які фіксуються відповідно іншими, «темними» безпілотниками. Як правило, БПЛА цієї групи летять на різних висотах і досить великих дистанціях, що ускладнює їх виявлення. У будь-якому разі стрілянина вночі по якійсь точці, що світиться, – заняття досить безперспективне і невиправдане. У світлий час доби, при виявленні безпілотника та прийнятті рішення про стрілянину по ньому, слід розуміти, що він іде з досить високою швидкістю, на великій висоті, що вимагає вносити випередження точки прицілу. Вітер також погіршує можливість ураження БПЛА.
Загалом, щоб ефективно боротись з БПЛА, слід активно розвивати систему ППО, що доволі витратно для будь-якої держави. Наявні нині найкращі зразки БПЛА, які можуть уражати ціль на високій швидкості з досить великої відстані, потребують протидії у вигляді засобів або спеціальних новітніх комплексів РЕБ.
Процес боротьби з БПЛА експерти, як правило, розглядають з таких позицій:
· побудови ефективної системи розвідки та РЕБ;
· боротьби «БПЛА» – «БПЛА»;
· групового застосування стрілецького озброєння;
·широкого використання та комплексування зенітного ракетно-артилерійського озброєння;
·виконання заходів маскування та введення противника в оману. Окрім ретельного виконання заходів інженерного обладнання бойових позицій, маскування, створення хибних позицій повинно бути замовлено виготовлення різнотипних макетів озброєння для введення противника в оману.
Останнім часом появились наукові публікації щодо можливості протидії БПЛА лазерами замість дорогих протиповітряних систем. У випадку війни на виснаження ракети та безпілотники можуть отримати суттєву перевагу перед більш складними та дорогими засобами ППО. Одним з можливих технологічних рішень цієї проблеми є лазерна зброя – потужний направлений промінь світла, який випалює небезпечний об’єкт у небі. Сучасні прототипи лазерних систем здатні збивати безпілотники, а окремі з них успішно випробувались проти артилерійських снарядів. При цьому вартість одного пострілу становить лише кілька доларів, які потрібні для генерації електроенергії. Зокрема, Міноборони Великої Британії, яке випробовує власні лазерні системи DragonFire, оцінює вартість десятисекундного спалаху лазера 13-ма дол. Цього часу цілком достатньо, щоб знищити ціль.
За підрахунками дослідницької компанії MarketsandMarkets, світовий ринок лазерного озброєння наразі становить 5 млрд дол. і зростатиме із середньорічним темпом 8,7% до 2028 р. Лідером на цьому ринку є Сполучені Штати, які ведуть кілька великих проєктів. Один з них – 150-кіловатний лазер LWSD, встановлений на судно USS Portland, який був випробуваний у Тихому океані у 2020 р., завдяки чому був успішно знищений безпілотник.
Китайські лазери Silent Hunter, що мають потужність 30-100 кВт, уже показали себе в реальному бою. Оператором цих систем є Саудівська Аравія. У 2022 р. Саудівська Аравія заявила, що змогла за одну атаку збити ним 13 іранських шахедів, які запускали єменські хусити по нафтових об'єктах.
Хоча цікавість військових до лазерної зброї доволі велика, світові оборонні компанії досі не створили великосерійних зразків такої зброї. Проблема не в тому, щоб розробити потужний лазер, а в тому, щоб зробити з нього зброю, наближену до реальних бойових умов. Крім того, є низка факторів, які можуть заважати лазеру: наприклад, туман, дощ або пісок у повітрі можуть розсіювати промінь лазера та зменшувати його ефективність. Поряд з цим, потужні моделі лазерів перегріваються і потребують якісної системи охолодження, яка б дозволяла не зупинятися під час відбиття ворожих атак. Водночас обладнання не має бути надто важким, щоб його можна було встановити на платформу. У розробці також варто враховувати потенційну протидію з боку ворога, яка може мінімізувати вплив лазера, наприклад, використанням матеріалу, який відбиває світло або розсіює тепло. До того ж обслуговування таких складних систем у віддалених районах може бути доволі складним, на що вказали американські військові під час випробувань лазерів в Африці. Тобто для лазерної зброї необхідні потужні генератори електроенергії та системи охолодження.
До першого масового застосування лазерів на полі бою можуть пройти роки, але геополітична напруга пришвидшує процеси. Наприклад, британці змістили терміни встановлення лазерів на свої кораблі з 2032 на 2027 рр. Ізраїль планує взяти на озброєння власні лазерні системи до 2025 р. США тестують низку лазерних розробок, на що Міноборони щороку виділяє 1 млрд дол.
Більш детально про перспективи розвитку БПЛА, як для захисту критичної інфраструктури, так і про особливості бойового застосування БПЛА проти критичної інфраструктури та об'єктів оборонно-військового комплексу - у книзі, що готується до видання “БПЛА як загроза безпеці критичної та військової інфраструктури”.